Dane statystyczne jasno deklarują, że średnia długość życia stale się wydłuża. Jednak nie oznacza to wcale, że wyeliminowaliśmy schorzenia typowe dla wieku podeszłego, m.in. osłabienie zdolności ruchowych, manualnych i umysłowych. Senior, szczególnie ten znajdujący się w II i III grupie wieku starczego (powyżej 75lat), nie jest w stanie wykonać wszystkich swoich – dotąd rutynowych – zadań oraz codziennych obowiązków. Po przekroczeniu pewnego wieku nasze ciało staje się mniej sprawne i jest to nieunikniona kolej rzeczy. Społeczeństwo się starzeje, a co za tym idzie – szerzenie wiedzy, jak opiekować się starszymi członkami rodziny, stało się potrzebne, jak nigdy dotąd. Sprawdź, co możesz zrobić lepiej dla swojego podopiecznego.
Empatia i wsparcie – filary opieki nad seniorem
Oswajanie się na nowo z możliwościami swojego organizmu, które po osiągnięciu pewnego wieku, jedynie się zawężają, wymaga od seniora dużej dozy cierpliwości. Jest to dla niego nowa i na pewno nie łatwa sytuacja – musi zmierzyć się z tym, że już nie może w pełni polegać tylko na sobie. Pokaż mu, że wcale nie jest to dla Ciebie problemem, że byłeś gotowy na tę formę odwdzięczenia się za lata opieki nad Tobą i że robisz to z przyjemnością – w końcu to też nowa, swoista forma wspólnego spędzania większej ilości czasu.
Zdrowie jest najważniejsze – monitoruj samopoczucie podopiecznego
Oprócz ograniczenia sprawności ruchowej i intelektualnej, z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się dodatkowych chorób cywilizacyjnych. Tarczyca, serce, wątroba i nerki oraz inne narządy dają wyraźnie o sobie znać, jeśli ich praca ulegnie pogorszeniu. Uważnie obserwuj osobę starszą i zwracaj uwagę na wszelkie niepokojące objawy – również te zgłaszane przez nią samą. Niekiedy konieczna okazuje się konsultacja ze specjalistą. Szybka reakcja na ewentualne nieprawidłowości zmniejsza ryzyko późniejszych potencjalnych powikłań. Pamiętaj jednak, że na zdrowie ogólne organizmu składa się również stan psychiczny. Wielu seniorów zmaga się z poczuciem samotności i odrzucenia. Aby tego uniknąć, staraj się zachęcać go do uczestnictwa w życiu społeczności, chodzenia do teatru czy na sąsiedzkie zebrania.
Stały rytm dnia i posiłków
Aby Twój podopieczny, mający świadomość, że częściowo polega na Tobie, poczuł, że jego sytuacja jest stabilna, a on sam – bezpieczny, zapewnij mu regularny, stały plan dnia. Nie nalegaj na to, by budził się o ustalonej przez Ciebie porze, niech wybierze tę ulubioną, ale reszta aktywności, powinna odbywać się o stałych godzinach, dotyczy to zarówno spacerów, higieny osobistej czy też posiłków.
Zasady żywienia w przypadku takich osób
Temu aspektowi powinieneś poświęcić szczególną uwagę. Dieta starszej osoby powinna być przede wszystkim lekkostrawna, ale również odżywcza- bogata w witaminy i składniki mineralne. Niech na stałe nie zabraknie gotowanych i duszonych warzyw, kasz oraz wysokiej jakości mięsa. Unikaj produktów przetworzonych, cukru i białej mąki. W ten sposób zapewnisz organizmowi podopiecznego wsparcie od wewnątrz i energię do utrzymywania zdrowia na optymalnym poziomie dłużej.
Profesjonalna pomoc w opiece nad seniorem
To zrozumiałe, że nie każda rodzina może pozwolić sobie na całodobową opiekę nad osobą starszą. Szczególnie jeśli jej stan wymaga specjalistycznego podejścia, a warunki domowe na to nie pozwalają. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rozważenie skorzystania z opcji takiej jak opieka seniora Łódź – czyli domu opieki, który zapewni podopiecznemu nie tylko pożywienie, nocleg i rozrywkę, ale również zajmie się nim w profesjonalny sposób – pozwoli na to wykwalifikowana kadra i wysokiej jakości sprzęt.
Na koniec nie zapominaj o… sobie. Opieka nad drugim człowiekiem to duża odpowiedzialność – sama świadomość tego, w zestawieniu z codziennym wysiłkiem fizycznym wkładanym w starania zapewniania seniorowi jak najlepszego bytu, może prowadzić do wypalenia. Staraj się zachować balans pomiędzy codziennymi obowiązkami, a odpoczynkiem i zadbaniem o siebie. W ten sposób możesz tylko zyskać: zarówno dodatkową energię do działania, jak i wewnętrzny spokój.