Zdanowska: wzywamy UE do natychmiastowego wsparcia finansowego

Spotkanie grupy roboczej Komitetu Regionów ws. Europejskiego Zielonego Ładu „Green Deal Going Local” odbyło się w cieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podobnie jak kilku innych samorządowców, członkini Komitetu Regionów Hanna Zdanowska oświadczyła, że wojna na Ukrainie nie powinna opóźniać realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Prezydent Łodzi podkreśliła jednocześnie, że Komisja Europejska i rządy krajowe muszą liczyć się z ogromnymi obciążeniami finansowymi miast zaangażowanych w bezpośrednią pomoc humanitarną.

„W Łodzi przyjęliśmy 120 tys. ukraińskich uchodźców i szybko potrzebujemy 20 dodatkowych szkół i przedszkoli. Wzywamy Komisję Europejską i państwa członkowskie do natychmiastowego wsparcia finansowego” – mówiła Zdanowska.

Również burmistrz Dublina Alison Gilliland podkreśliła, że wszyscy chcemy, aby nieuzasadniona wojna na Ukrainie się skończyła, ale wynikający z niej kryzys energetyczny nie może przekreślić pilnej potrzeby walki z kryzysem klimatycznym.

„Musimy pozostać tak ambitni, jak wcześniej, (…) a Europejski Zielony Ład musi pozostać naszym długoterminowym kompasem. Nadszedł czas, aby ogromne inwestycje i środki mające na celu przyspieszenie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej oraz zrównoważonych paliw alternatywnych stały się priorytetem i zostały w pełni połączone” – zaznaczyła burmistrz Dublina.

Wiceprzewodniczący Rady Okręgu Pesztu (wschodniej części Budapesztu) Janos Karscsony podkreślił z kolei, że po wybuchu wojny na Ukrainie należy zrewidować podejście UE do polityki klimatycznej, która powinna stać się wielowymiarowa.

„Musimy chronić nasze środowisko i czyste powietrze oraz zapewnić, aby nasze polityki były nie tylko zrównoważone, ale także rozsądne i nie nakładały niepotrzebnych obciążeń na obywateli i przedsiębiorstwa” – ocenił.

Główny ekspert ds. zmian klimatycznych Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nancy Saich przedstawiła na posiedzeniu grupy zarys „mapy drogowej” banku. Podkreśliła, że obecny kryzys energetyczny uwydatnił priorytet wspierania projektów w trzech obszarach: efektywności energetycznej budynków, odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *