Nowe miejsca pracy w Łodzi. Na jakie stanowiska szukają pracodawcy?

Wszyscy, którzy poszukują zatrudnienia w stolicy województwa łódzkiego, w zasadzie mogą odetchnąć z ulgą. Zgodnie z najnowszymi danymi statystycznymi, stopa bezrobocia w Łodzi, wynosi jedynie 5,5%, spadając z miesiąca na miesiąc. Jest to, oczywiście, wynik gorszy od ogólnopolskiej średniej, ale patrząc na bieżące trendy na rynku, trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie ma powodów do zmartwień – bez względu na to, jaka interesuje Cię praca, Łódź z całą pewnością będzie w stanie sprostać Twoim wymaganiom. Musisz jednak wiedzieć, gdzie pracy szukać. Czytając ten artykuł dowiesz się, gdzie i jak szukać zatrudnienia najefektywniej, a także jakich pracowników przedsiębiorcy poszukują najpilniej.

Łódzki rynek pracy – co trzeba wiedzieć?

Praca w Łodzi jest generalnie łatwo dostępna dla wszystkich, bez względu na branżę czy profesję, co jasno wynika z danych lokalnego urzędu pracy. Niemniej, nie da się ukryć, że pewne zawody deficytowe są przez przedsiębiorców dużo częściej poszukiwane niż inne – z kolei garstkę zawodów nadwyżkowych, również trzeba mieć na uwadze.

Czołówkę zawodów deficytowych otwiera branża transportowa oraz sektor budowlany, co nie powinno stanowić niespodzianki, biorąc pod uwagę stan rzeczy z innych regionów naszego kraju. Kierowca międzynarodowy, dostawca, czy kurier miejski, bez trudu znajdą pracę – podobnie brukarz, betoniarz, zbrojarz, murarz, tynkarz, czy inżynier budowlany. Łatwo o posadę będą miały też osoby, które poszukują jej w branżach skorelowanych z powyższymi, a więc na przykład magazynier, spawacz, elektryk, czy mechanik samochodowy.

W Łodzi rośnie również zapotrzebowanie na lekarzy, pielęgniarki, położne i nauczycieli, a więc w branżach, które wymagają od kandydatów kierunkowego, wyższego wykształcenia. Dobrze w lokalnym rynku pracy odnajdą się też księgowi i przedstawiciele handlowi.

Zawodów nadwyżkowych w roku 2022 szczęśliwie nie notuje się, choć problemy ze znalezieniem pracy w zawodzie mogą mieć osoby o ścisłych, niszowych wręcz specjalizacjach, takich, jak na przykład kulturoznawca, czy socjolog.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Łodzi?

Praca w Łodzi, podobnie jak w innych częściach naszego kraju, najczęściej w pierwszej kolejności zagląda do internetu. Przedsiębiorcy cenią sobie tę metodę najbardziej ze wszystkich, coraz prędzej odchodząc od anonsów w gazetach i sklepowych witrynach – i trudno się temu dziwić. Proces rekrutacji i kontakt z kandydatami nie mógłby być tak szybki i precyzyjny, gdyby nie dobrodziejstwa cyfryzacji. Na udogodnienia mogą liczyć również ci, którzy poszukują zatrudnienia – wystarczy jeden dzień, by odpowiedzieć swoją aplikacją nawet na kilkadziesiąt ogłoszeń.

Z tego powodu, nie ulega żadnej wątpliwości, że jeżeli chcesz szybko znaleźć zatrudnienie, to powinieneś natychmiast przejrzeć aktualne ogłoszenia o pracę w Łodzi w serwisie GoWork.pl, będącego jednym z liderów w branży. Żadna z pozostałych metod nie będzie w stanie zagwarantować Ci takiego poziomu efektywności, choć i tak warto, byś je poznał.

Zależnie od swojej sytuacji i ambicji, możesz osobiście udać się do docelowego zakładu pracy i zasygnalizować zamiar wstąpienia w szeregi załogi. Warto to zrobić nawet wówczas, gdy formalnie rekrutacja nie jest prowadzona – być może przedsiębiorca nie powita Cię z otwartymi ramionami, ale z całą pewnością będzie miał Twoją odwagę na względzie, w trakcie najbliższego naboru.

Nie do pominięcia są korzyści, jakie mogą płynąć z wizyty w lokalnym urzędzie pracy. Jest to opcja, z której skorzystać mogą również osoby o wyższym wykształceniu, poszukujące zatrudnienia w zawodzie wymagającym konkretnych umiejętności. Wbrew pozorom, nie jest to jedynie ostatnia szansa dla pracowników fizycznych o niskich kwalifikacjach, czy niewielkim doświadczeniu.

Praca dorywcza w Łodzi

W wielu sytuacjach, poszukujący zatrudnienia, będą mogli z uśmiechem na ustach powitać możliwość najęcia się do pracy tymczasowej (głównie na podstawie umów cywilnoprawnych). Jest to rozwiązanie komfortowe nie tylko dla uczniów, studentów, czy emerytów, pragnących podreperować osobiste budżety, ale także dla tych, którzy z tych czy innych względów mają problemy ze znalezieniem stałej pracy i potrzebują choćby najkruchszego fundamentu.

Oferty pracy w Łodzi, traktujące o zajęciach tymczasowych, zwykle oscylują wokół prostych zadań, do których wykonywania z reguły nie potrzeba doświadczenia. Króluje pracownik produkcji, ochroniarz, stróż nocy, kurier miejski, pracownik fast-food czy kelner. Rzadziej można spodziewać się zatrudnienia tymczasowego w charakterze magazyniera, czy pracownika sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *