Wykorzystujemy pliki cookies!
Dowiedz się więcej poniżej:
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
Accept
Wiadomości ŁódźWiadomości Łódź
  • Finanse / Biznes
  • Kultura i sztuka
  • Społeczeństwo
  • Technologie
  • Zdrowie, styl życia
  • Praca Łódź
Reading: Wspólna Pomoc dla Ukrainy – Fundacja Leny Grochowskiej i Fundacja Biedronki w Akcji
Share
Notification Show More
Latest News
Jak zapewnić pomoc dla osoby starszej w rodzinie
Społeczeństwo
Prawo.pl: ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia
Zdrowie, styl życia
PKP Intercity: w nowym rozkładzie będzie więcej pociągów i pojadą szybciej
Finanse / Biznes
MI: Nowy cykliczny rozkład jazdy na kolei z rekordowymi czasami przejazdów (komunikat)
Finanse / Biznes
MI: Projekt budowlany lotniska CPK gotowy. Budowa ma ruszyć w 2026 r. (komunikat)
Społeczeństwo
Aa
Wiadomości ŁódźWiadomości Łódź
Aa
Follow US
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Wiadomości Łódź > Blog > Społeczeństwo > Wspólna Pomoc dla Ukrainy – Fundacja Leny Grochowskiej i Fundacja Biedronki w Akcji
Społeczeństwo

Wspólna Pomoc dla Ukrainy – Fundacja Leny Grochowskiej i Fundacja Biedronki w Akcji

Wiadomości Łódź
Last updated: 2023/10/11 at 1:37 PM
Wiadomości Łódź
Share
10 Min Read
SHARE

Fundacja Leny Grochowskiej otrzymała wsparcie finansowe od Fundacji Biedronki w wysokości 1,2 miliona zł, które zostało przeznaczone na rozwój programu „solidarni z Ukrainą”. W ramach projektu uruchomiono 5 Domów Uchodźcy, aby zapewnić schronienie uchodźcom wojennym.

Od pierwszych dni trwania wojny Fundacja Leny Grochowskiej, działająca w ramach Grupy Arche, włączyła się w działania pomocowe poprzez utworzenie Domy Uchodźców na początku marca 2022 r. Każdy z domów oferuje wieloosobowe pokoje, wspólną przestrzeń kuchenną, jadalnie, łazienki, świetlice i pomieszczenia warsztatowe, a wszystko to bezpłatnie. Mieszkańcami są zarówno kobiety z dziećmi, seniorzy, jak i około 150 osób z niepełnosprawnościami, takimi jak dzieci ze spektrum autyzmu, osoby głuche, na wózkach inwalidzkich oraz inne. Każdy mieszkaniec jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu, w tym uczestniczenia w dyżurach sprzątania, gotowania i opieki nad najmłodszymi.

Fundacja Leny Grochowskiej zarządza obecnie 5 Domami Uchodźcy w różnych miejscach Polski, które oferują bezpieczne schronienie dla 1 300 osób. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Biedronki, która przeznaczyła na ten cel 1 200 000 zł, ośrodki mogą zapewnić odpowiednie warunki dla uchodźców.

„Przekazane fundusze w ramach podpisanej umowy, od kwietnia do grudnia bieżącego roku, pozwalają zapewnić dalsze działanie domów. Liczymy też, że osobom zamieszkującym w Domach Uchodźcy, będziemy mogli zaoferować dalsze kształcenie językowe oraz podjęcie profilowanych szkoleń zawodowych, umożliwiających im znalezienie pracy na polskim rynku” – mówi Aneta Żochowska dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej.

„Posiadanie dachu nad głową jest potrzebne, by uchodźcy wojenni mogli się tu >>urządzić<<, zacząć prowadzić w miarę normalne życie, zadbać o dzieci czy starszych krewnych. Fundacja Biedronki sama prowadzi i wspiera programy innych organizacji zapewniające schronienie, zarówno tymczasowe, w sytuacjach awaryjnych, jak i mieszkanie na dłużej. Dom jest podstawą, ale ważne jest też poznanie języka i podjęcie pracy przez tych, którym wiek czy choroba tego nie uniemożliwia. Mieszkańcy domów prowadzonych przez Fundację Leny Grochowskiej mogą liczyć na wsparcie także w tym zakresie. Dla nas ważne jest również to, że domy te zapewniają godne warunki do mieszkania i dodatkowe wsparcie w modelu efektywnym kosztowo” – tłumaczy Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Domowy system wsparcia dla uchodźców zapewnia im nie tylko schronienie, ale również rehabilitację i dostęp do sprzętu medycznego. Programy pomocowe dla uchodźców z Ukrainy w Polsce są nadal bardzo potrzebne, aby pomóc tym osobom w ich codziennym życiu. Wsparcie może być różne – od nauki języka polskiego, poprzez dostarczenie darów, aż po dostęp do nowych możliwości zatrudnienia.

Świadczenia zdrowotne są również dostępne dla uchodźców z Ukrainy, w zależności od ich sytuacji i historii. Obejmują one m.in. opiekę zdrowotną, zajęcia terapeutyczne, dostęp do środków higieny i leków oraz wsparcie psychologiczne. Wsparcie to jest szczególnie ważne dla uchodźców, ponieważ doświadczyli oni wojny, przemocy i niesprawiedliwości.

Instytucje wspierające uchodźców, takie jak Amnesty International, oferują również szereg usług, takich jak pomoc prawna, wsparcie ekonomiczne i dostęp do zasobów edukacyjnych, aby pomóc im w integracji i przezwyciężeniu trudności. Pomoc ta może być niezwykle przydatna uchodźcom, którzy muszą poradzić sobie z nowymi warunkami, w jakich żyją.

Rząd Polski i instytucje zajmujące się uchodźcami z Ukrainy w Polsce starają się oferować im jak najwięcej wsparcia, aby pomóc im w odzyskaniu godności i kontynuowaniu ich życia. Jednak jeszcze wiele może być zrobione, aby w pełni zabezpieczyć potrzeby uchodźców i zapewnić im lepszą przyszłość.

Pierwszym i najważniejszym celem Fundacji Leny Grochowskiej jest ocalenie dziedzictwa materialnego i duchowego ojczyzny oraz przywrócenie pamięci o polskich wysiedleńcach. Kompleksowe działania obejmują zarówno prace badawcze, jak i edukacyjne, a także wsparcie finansowe dla lokalnych społeczności.

Nowa wersja:

Fundacja Leny Grochowskiej powstała w 2014 roku z misją pomocy wszystkim Polakom wysiedlonym za wschodnie granice kraju. Jej działalność obejmuje szeroko pojętą kulturę, sztukę i tradycję, a także ocalenie polskiego dziedzictwa materialnego i duchowego. Fundacja organizuje prace badawcze i edukacyjne, a także wspiera finansowo lokalne społeczności.

Kompleksowy program działań Fundacji Leny Grochowskiej ma na celu przywrócenie pamięci o wysiedlonych Polakach, a także zapewnienie im możliwości powrotu do ojczyzny. Każdy może wesprzeć działanie Fundacji, wspierając jej cele finansowo lub poprzez udział w różnych formach społecznej aktywności.

Fundacja „tomy” jest zaangażowana w wsparcie osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, włączając ich do życia zawodowego i społecznego. Pracownie artystyczne i cukiernicze prowadzone są przez osoby z niepełnosprawnościami, w których tworzone są niepowtarzalne przedmioty, takie jak ceramika, dekoracje wnętrz, obrazy, autorskie torby, lnianą odzież oraz rzeźby. Fundacja rozszerzyła swoją działalność do Warszawy, Łochowa i Gdańska, a także do klimatycznych kawiarni „tomy” w Siedlcach, Gdańsku i Warszawie.

Fundacja stawia sobie za cel zapewnienie godnej przyszłości swoim pracownikom. Z tego celu powstała Eko Farma w Wólce Konopnej, gdzie osoby zatrudnione w fundacji będą miały zapewnione bezpieczne mieszkania oraz miejsca pracy.

Fundacja wraz z Grupą Arche pomogła już ponad 300 000 ukraińskim uchodźcom, zapewniając im bezpłatny nocleg i wyżywienie. 5 Domów Uchodźcy powstało w Siedlcach, Konstancinie, Ożarowie, Łodzi i Lublinie, oferując schronienie głównie dla kobiet z dziećmi oraz osobom z dysfunkcjami. Prowadzone są także programy wsparcia i edukacji, aby ułatwić im integrację z lokalnymi społecznościami.

Fundacja Biedronki została stworzona w kwietniu 2020 roku, by zmierzyć się z trudnymi problemami, takimi jak ubóstwo, niedożywienie, samotność i wykluczenie społeczne wśród osób starszych. Współpracując z innymi organizacjami pomocowymi, Fundacja zrealizowała programy, które pozwalają na zakupy za pomocą przedpłaconych kart Biedronka. Ponadto, Fundacja wsparła swoje działania w czasie kryzysu, przeznaczając ponad 144 mln złotych na programy społeczne (stan na wrzesień 2023).

Fundacja Biedronki została założona w kwietniu 2020 roku, aby skupić się na przeciwdziałaniu ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu wśród osób starszych. Aby to osiągnąć, stworzyła programy w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi, takie jak „na codzienne zakupy” czy „karta dobra”, które pozwalają potrzebującym osobom na zakupy za pomocą przedpłaconych kart Biedronka. W sytuacjach kryzysowych, takich jak wojna czy pandemia, Fundacja dodatkowo przekazała na programy społeczne ponad 144 mln złotych (stan na wrzesień 2023).

Kontakt dla mediów do Fundacji Leny Grochowskiej:

Jeśli masz pytania dotyczące działalności Fundacji Leny Grochowskiej, skontaktuj się z naszą rzeczniczką Anetą Żochowską pod numerem telefonu 537 886 019.

Kontakt dla mediów do Fundacji Biedronki:

Jeśli masz pytania dotyczące działalności Fundacji Biedronki, skontaktuj się z nami poprzez wysłanie maila na adres media@fundacjabiedronki.pl.

Jeśli szukasz informacji na temat sytuacji życiowej i ekonomicznej migrantów z Ukrainy w Polsce, zapoznaj się z raportem z badania z 2022 roku dostępnym pod adresem: https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/04/Sytuacja-zyciowa-i-ekonomiczna-migrantow-z-Ukrainy-w-Polsce_raport-z-badania-2022.pdf, ostatni dostęp: 12 czerwca 2023.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące sytuacji życiowej i ekonomicznej migrantów z Ukrainy w Polsce, możesz skontaktować się z Fundacją Biedronki lub Fundacją Leny Grochowskiej, aby uzyskać dalsze informacje.

Jeśli masz potrzebę uzyskania informacji od Fundacji Leny Grochowskiej, skontaktuj się z Anetą Żochowską pod numerem telefonu 537 886 019.

Jeśli potrzebujesz informacji od Fundacji Biedronki, skontaktuj się z nami poprzez wysłanie maila na adres media@fundacjabiedronki.pl.

Pamiętaj, że raport z badania dotyczącego sytuacji życiowej i ekonomicznej migrantów z Ukrainy w Polsce jest dostępny pod adresem: https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/04/Sytuacja-zyciowa-i-ekonomiczna-migrantow-z-Ukrainy-w-Polsce_raport-z-badania-2022.pdf, ostatni dostęp: 12 czerwca 2023.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących sytuacji życiowej i ekonomicznej migrantów z Ukrainy w Polsce, skontaktuj się z Fundacją Biedronki lub Fundacją Leny Grochowskiej.

Jeśli chcesz skontaktować się z Fundacją Leny Grochowskiej, Aneta Żochowska pozostaje do Twojej dyspozycji pod numerem telefonu 537 886 019.

Aby skontaktować się z Fundacją Biedronki, wyślij mail na adres media@fundacjabiedronki.pl.

Wyniki monitoringu Amnesty International wskazują, że uchodźcy z Ukrainy borykają się w Polsce z problemem niedostępności mieszkań. Wielu właścicieli nieruchomości odmawia im wynajmu lokali, co ma bezpośredni wpływ na ich sytuację życiową. Amnesty International zobowiązuje Polskę do zapewnienia wszystkim uchodźcom warunków godnego życia.

Zgodnie z raportem NBP „Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce” z 2022 roku, znajdującym się pod adresem https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/04/Sytuacja-zyciowa-i-ekonomiczna-migrantow-z-Ukrainy-w-Polsce_raport-z-badania-2022.pdf, ostatni dostęp w dniu 12 czerwca 2023 r., można odnaleźć szczegółowe informacje na temat sytuacji życiowej i ekonomicznej migrantów z Ukrainy w Polsce.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

You Might Also Like

Jak zapewnić pomoc dla osoby starszej w rodzinie

MI: Projekt budowlany lotniska CPK gotowy. Budowa ma ruszyć w 2026 r. (komunikat)

MI: Granty na kolej, rozwój infrastruktury w portach oraz na drogi (komunikat)

MS: Konkurs na stanowisko Dyrektora Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi (komunikat)

Wojsko Polskie: Komunikat Sztabu Generalnego WP (komunikat)

TAGGED: 1, 2 miliona zł, Dom Uchodźcy, Fundacja Biedronki, Fundacja Leny Grochowskiej, Program „Solidarni z Ukrainą”, Rozwój Programu, Schronienie, Uchodźcy Wojenni, Ukraina

Sign Up For Daily Newsletter

Be keep up! Get the latest breaking news delivered straight to your inbox.
[mc4wp_form]
By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Wiadomości Łódź 11 października 2023
Share this Article
Facebook Twitter Copy Link Print
Share
Previous Article Poczta Polska inwestuje w Lisim Ogonie
Next Article Głos polskich rolników: dlaczego ich postulaty powinny być wysłuchane?

Pozostań w kontakcie

1 Followers Like
1 Followers Follow
1 Followers Pin
1 Followers Follow
1 Subscribers Subscribe
1 Followers Follow

Najnowsze

Jak zapewnić pomoc dla osoby starszej w rodzinie
Społeczeństwo 26 października 2024
Prawo.pl: ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia
Zdrowie, styl życia 22 października 2024
PKP Intercity: w nowym rozkładzie będzie więcej pociągów i pojadą szybciej
Finanse / Biznes 17 października 2024
MI: Nowy cykliczny rozkład jazdy na kolei z rekordowymi czasami przejazdów (komunikat)
Finanse / Biznes 16 października 2024
MI: Projekt budowlany lotniska CPK gotowy. Budowa ma ruszyć w 2026 r. (komunikat)
Społeczeństwo 14 października 2024

ŁÓDŹ WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

ZP20 Piotr Markowski
Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

Informacje prawne

  • Polityka prywatności
  • Regulamin serwisu
  • Obowiązek informacyjny RODO

Kategorie tematyczne

  • Finanse / Biznes
  • Kultura i sztuka
  • Społeczeństwo
  • Technologie
  • Zdrowie, styl życia
  • Praca Łódź

Ostatnie artykuły

Jak zapewnić pomoc dla osoby starszej w rodzinie
Społeczeństwo
Prawo.pl: ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia
Zdrowie, styl życia
Wiadomości ŁódźWiadomości Łódź
Follow US

© 2023. Łódź Wiadomości. Lokalny serwis informacyjny.

A może się zapiszesz?

Dołącz do naszej subskrypcji i bądź na bieżąco z aktualnościami.

[mc4wp_form]
Brak Spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Removed from reading list

Undo
Go to mobile version