Zlewozmywaki kuchenne są nieodłącznym elementem wyposażenia każdej kuchni. Są niezbędne podczas przygotowywania posiłków, mycia naczyń, a także niezwykle przydatne podczas sprzątania całego domu. Jednak zanim zaczęły wyglądać tak, jak dzisiaj, zlewy kuchenne przeszły bardzo długą drogę i wiele zmian. Chcesz wiedzieć, jak wyglądała ewolucja zlewozmywaków na przestrzeni lat? Zapraszamy do lektury!
Dawno, dawno temu…
W dalekiej przeszłości, kiedy zlewy nie zostały jeszcze wymyślone, brudne naczynia czyściło się przy pomocy piasku. Materiał ten doskonale sprawdzał się do usuwania resztek jedzenia, przy okazji polerując wszelkie przypalenia czy zaschnięte resztki. Do płukania oczywiście używano wody – albo takiej znajdującej się w naturalnych zbiornikach, albo przyniesionej w różnego rodzaju wiadrach czy misach.
Z czasem zaczęto wprowadzać różne innowacje, w tym domowe mydło, tworzone z tłuszczu i popiołu, które znacznie skuteczniej usuwało zabrudzenia, zwłaszcza w połączeniu z ciepłą wodą. Wówczas ludzie czyścili naczynia w większych, drewnianych lub kamiennych misach i korytach, wypełnionych podgrzanym na ogniu wrzątkiem. Oczywiście żaden z tych prowizorycznych zlewów nie posiadał odpływu, więc brudną wodę trzeba było wynosić lub ręcznie wylewać.
Ewolucja i rewolucja zlewów
Zlewozmywaki kuchenne zaczęły nabierać bardziej współczesnego kształtu na początku XIX wieku, jednak nadal nie były one podłączonym do bieżącej wody i odpływu elementem wyposażenia. Pierwsze, tzw. suche umywalki kuchenne były drewnianymi, metalowymi lub ceramicznymi misami, które na dobre zagościły w izbach kuchennych. Były jednak wyciągane i stawiane na stole tylko do mycia naczyń – nie były osobnym „meblem”, na stałe umieszczonym w jakimś miejscu kuchni.
Około pół wieku później nastąpiła kolejna innowacja. Prowizoryczne zlewozmywaki ceramiczne, kamienne lub drewniane zaczęły być montowane na stałe i wyposażane w niewielką żelazną pompkę, która zaopatrywała je w wodę. W latach 80. XIX wieku, bogaci ludzie, którzy mogli pozwolić sobie na instalację wodno-kanalizacyjną w domu, mieli również możliwość podłączenia swojego zlewu do odpływu, który bezwzględnie zrewolucjonizował i ułatwił prace kuchenne.
Zlewozmywaki, które znamy do dziś
Prawdziwie współczesnego wyglądu zlewy zaczęły nabierać na początku XX wieku, a okres po I Wojnie Światowej był czasem, w którym coraz większa ilość domów i gospodarstw podłączana była do sieci wodno-kanalizacyjnej. Dało to również początek nowemu zawodowi – hydraulikowi, którego zadaniem było dbanie zarówno o tę sieć, jak i podłączanie oraz konserwację coraz nowocześniejszych zlewów, wanien i toalet.
W pierwszej połowie XX wieku zaczęło również wzrastać zapotrzebowanie na zlewozmywaki kuchenne. To przyczyniło się do rozpoczęcia ich masowej produkcji. Prowizoryczne drewniane oraz drogie kamienne zlewy zaczęły zastępować zlewozmywaki stalowe, które były dodatkowo higieniczne i łatwe w utrzymaniu czystości, a także nowocześniejsze zlewozmywaki ceramiczne, pięknie komponujące się z coraz bogaciej wyposażanymi kuchniami. Wyposażone były już w odpływy i żeliwne krany, które, dzięki rozwojowi systemów kanalizacyjnych i ciepłowniczych, mogły dostarczać ciepłą wodę. Bogatsi mogli pozwolić sobie na piękne zlewy granitowe z litego kamienia, a także takie wykonane z marmuru lub innych kruszców.
Współczesność zlewów
W ostatnich dekadach XX wieku na próżno było już szukać domów i kuchni, w których nie byłoby zlewu. Rosnące wymagania klientów przyczyniły się z kolei do tego, że zaczęto projektować zlewozmywaki kuchenne z tańszych materiałów i z coraz większą ilością udogodnień dla użytkowników. Pojawiły się zlewozmywaki dwu- oraz półtorakomorowe, a także modele zlewów w innych niż klasyczny prostokąt kształtach, a także o różnych głębokościach. Już w latach 90. bez trudu można było znaleźć zlewozmywaki okrągłe, trapezowe, półokrągłe i takie, które z powodzeniem można było zamontować w narożnikach małych kuchni.
Dziś rynek zlewów jest ogromny i możemy wybierać spośród zlewów wykonanych z kompozytu granitowego w wielu różnych kolorach, a także zlewozmywaków kamiennych, stalowych i ceramicznych, natomiast możliwość dobrania rozmiaru, kształtu i dodatkowych funkcji jest przeogromna!