Wykorzystujemy pliki cookies!
Dowiedz się więcej poniżej:
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
Accept
Wiadomości ŁódźWiadomości Łódź
  • Finanse / Biznes
  • Kultura i sztuka
  • Społeczeństwo
  • Technologie
  • Zdrowie, styl życia
  • Praca Łódź
Reading: Zdrowie pracowników – jak ergonomia i organizacja pracy zdalnej mogą pomóc?
Share
Notification Show More
Latest News
Jak zapewnić pomoc dla osoby starszej w rodzinie
Społeczeństwo
Prawo.pl: ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia
Zdrowie, styl życia
PKP Intercity: w nowym rozkładzie będzie więcej pociągów i pojadą szybciej
Finanse / Biznes
MI: Nowy cykliczny rozkład jazdy na kolei z rekordowymi czasami przejazdów (komunikat)
Finanse / Biznes
MI: Projekt budowlany lotniska CPK gotowy. Budowa ma ruszyć w 2026 r. (komunikat)
Społeczeństwo
Aa
Wiadomości ŁódźWiadomości Łódź
Aa
Follow US
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Wiadomości Łódź > Blog > Zdrowie, styl życia > Zdrowie pracowników – jak ergonomia i organizacja pracy zdalnej mogą pomóc?
Zdrowie, styl życia

Zdrowie pracowników – jak ergonomia i organizacja pracy zdalnej mogą pomóc?

Wiadomości Łódź
Last updated: 2023/12/18 at 7:31 AM
Wiadomości Łódź
Share
8 Min Read
SHARE

Praca zdalna to niezwykła możliwość, która pozwala na wykonywanie obowiązków w miejscach wskazanych przez pracownika i uzgodnionych z pracodawcą, w tym np. w miejscu jego zamieszkania. Zależy ona od rodzaju pracy, infrastruktury technicznej, warunków lokalowych oraz od poziomu kompetencji cyfrowych pracownika.

Praca zdalna, która wcześniej postrzegana była jako luksus, w czasie pandemii stała się niezbędnością, a teraz jest wybierana jako świadomy wybór w Polsce.

Raporty dotyczące aktywności gospodarczej mieszkańców Polski wskazują, że w drugim kwartale 2023 r. około 14% (2 366 tys.) wszystkich osób zatrudnionych wykonywało zwykle lub czasami swoją pracę w domu. Praca zdalna, bez uwzględniania miejsca jej wykonywania, była wykonywana przez 7,4% (1 246 tys.) pracowników. Rozpowszechnienie tego typu pracy zależy od wieku pracowników: 9,6% pracujących w wieku 35-44 lat oraz 3,1% pracujących w wieku 55-64 lat wykonywało pracę w formie zdalnej zwykle lub czasami.

Kodeks pracy określa wymagania dotyczące pracy zdalnej oraz precyzuje obowiązki pracownika i pracodawcy. Z analizy zawodów, w których praca zdalna jest najbardziej popularna, wynika, że jest to praca umysłowa, do której niezbędne są komputery i inne urządzenia elektroniczne. Aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę zdrowia pracowników, korzystających z monitorów ekranowych, obowiązują Dyrektywa Rady z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe oraz Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Wykonywanie pracy zdalnej wiąże się z koniecznością zapewnienia sobie odpowiednich narzędzi i warunków do wykonywania zadań. Należy zadbać o to, aby stanowisko pracy było wyposażone w odpowiednie urządzenia, które umożliwią wykonywanie pracy w sposób zgodny z zasadami ergonomii. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną narzędzia i materiały niezbędne do wykonywania zadań. Pracownik z kolei powinien mieć świadomość jak ważne jest zadbanie o zdrowie poprzez przestrzeganie wytycznych dotyczących czasu pracy i przerw oraz właściwe przygotowanie stanowiska pracy.

Aby zachować zgodność z zasadami ergonomii, stanowisko pracy musi być wyposażone w odpowiednie meble i sprzęt. Biurko powinno być dostosowane do wzrostu użytkownika i wyregulowane w odpowiedniej wysokości, a monitor, klawiatura i mysz muszą być odpowiednio ustawione. Krzesło powinno mieć regulowane siedzisko, oparcie i podłokietniki. Do dyspozycji pracownika powinien być też uchwyt na dokumenty i podnóżek, jeśli zachodzi taka potrzeba. Prawidłowo zorganizowane stanowisko pracy jest niezbędne, aby uniknąć nadmiernego obciążenia mięśni i wzroku oraz zminimalizować możliwość wystąpienia zagrożenia dla pracownika.

Laptopy, które wyewoluowały z myślą pracy w podróży, z powodzeniem wykorzystywane są także do długotrwałej pracy. Aby jednak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy, warto zaopatrzyć się w dodatkową, standardową klawiaturę i mysz oraz podstawkę lub monitor ekranowy, aby ekran laptopa znalazł się na odpowiedniej wysokości. Laptopy o przekątnej ekranu 17” są na tyle duże, że wystarczająco wysoko uniesiony ekran nie stwarza problemu z pozycją ciała. Należy jednak wziąć pod uwagę, że małe wymiary klawiatury oraz panel dotykowy stanowią dodatkowe obciążenie dla naszego układu mięśniowo-szkieletowego. Zaleca się zatem podłączenie zewnętrznej klawiatury, myszy oraz monitora, zwłaszcza w przypadku laptopów o ekranie mniejszym niż 15”. Dzięki temu, zminimalizujemy obciążenie wzroku oraz unikniemy bólu karku i pleców powodowanego nieodpowiednią pozycją ciała.

Aby zachować zdrowie fizyczne i psychiczne podczas pracy zdalnej, dobrze jest skrupulatnie kontrolować czas pracy oraz efektywnie nim zarządzać. Jeśli to możliwe, warto wykonywać prace związane z obsługą monitorów ekranowych w przemiennym rytmie z zadaniami niezwiązanymi z używaniem komputera/laptopa. Aby przerwy w przypadku pracy zdalnej przyniosły korzyści dla zdrowia, należy ustalić optymalny harmonogram przerw, ich częstotliwość i długość. Czas przerwy powinien być wliczany do czasu pracy, zaś samo wypełnianie jej powinno polegać na aktywnościach niezwiązanych z używaniem komputera/laptopa – takich jak ćwiczenia fizyczne, spacer po mieszkaniu czy patrzenie w dal. Przerwy te mają na celu zapobieganie zmęczeniu i obciążeniu statycznemu układu ruchu, a także ograniczeniu zmęczenia narządu wzroku.

Jeśli chodzi o zdrowie, pracowanie do późnych godzin wieczornych, a także odkładanie pójścia spać na późniejszą porę – szczególnie w dni wolne – nie jest wskazane. Stosowanie takich praktyk może skutkować krótszym i gorszym snem, zmniejszoną czujnością, spowolnieniem procesów myślowych, obniżeniem zdolności psychomotorycznych oraz większą ilością popełnianych błędów. Z kolei długotrwałe korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych wystawia nas na działanie światła niebieskiego, które przesuwa nasz naturalny rytm dobowy, powodując brak senności i pogarszając jakość i długość snu. Takie zaburzenia harmonogramu aktywności/snu mogą wywołać dług czasowy, wpływając na wzrost poziomu hormonów stresu, zwiększenie częstości skurczów serca, obniżenie poziomu HDL cholesterolu, wzrost poziomu trójglicerydów oraz insulinooporność. W przypadku osób, u których występuje częste weekendowe odchylenie od normalnego rytmu snu, te skutki są szczególnie wyraźne.

Aby zapewnić optymalny poziom zdrowia pracowników, wykonywanie pracy zdalnej powinno iść w parze z dobrą ergonomią stanowiska pracy i odpowiednim zarządzaniem czasem. Pracownicy powinni mieć wyraźnie określone godziny pracy, a także wykonywać aktywne przerwy, aby zmniejszyć obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego i narządu wzroku. Dodatkowo, powinni oni wykorzystywać różne formy technologii, aby wzbogacić swoje doświadczenie oraz swobodnie przeplatać czynności wykonywane z i bez nich.

Centrum Konsultacyjne Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi zaprasza pracodawców, pracowników oraz osoby zainteresowane tematyką zdrowia w pracy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji ekspertów. Oferta obejmuje fizjologię pracy i ergonomię, promocję zdrowia oraz medycynę pracy. Więcej szczegółów, w tym pełną listę tematów oraz formularz rejestracyjny, znajduje się na stronie internetowej projektu www.pracanazdrowie.pl.

Aby uzyskać najnowsze informacje dotyczące zdrowego trybu życia i pracy, warto regularnie odwiedzać strony www.pracanazdrowie.pl oraz www.imp.lodz.pl, na których znajduje się szeroki zakres materiałów edukacyjnych i narzędzi, a także zaproszenia do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi. 

1. Magdalena Janc, Kinga Polańska i Teresa Makowiec-Dąbrowska z Zakładu Środowiskowych i Zawodowych Zagrożeń Zdrowia mają przyjemność przedstawić badania opracowane przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi.

2. Informacje pochodzące z tego badania są dla nas bardzo ważne i dzięki nim możemy lepiej zrozumieć sytuacje dotyczące zdrowia publicznego.

3. Dzięki tej wiedzy będziemy w stanie lepiej zabezpieczyć społeczeństwo przed zagrożeniami środowiskowymi i zawodowymi. Przedstawiamy Państwu zdjęcie Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

You Might Also Like

Prawo.pl: ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia

Affidea finalizuje przejęcie Grupy Nu-Med

Niemal 3000 uczestników drugiej edycji Centralnego Klubu Pacjenta skorzystało z bezpłatnych badań i porad

1 na 8 kobiet zachoruje na raka piersi. Tymczasem profilaktyczne badania mammograficzne wykonuje tylko ok. 31% kobiet

8. Bieg PKO Charytatywny już 14 września

TAGGED: Kodeksem pracy, kompetencje cyfrowe, miejsce zamieszkania, ogólna infrastruktura techniczna, praca zdalna, pracodawca, pracownik, rodzaj pracy, środki bezpośredniego porozumiewania się, warunki lokalowe

Sign Up For Daily Newsletter

Be keep up! Get the latest breaking news delivered straight to your inbox.
[mc4wp_form]
By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Wiadomości Łódź 18 grudnia 2023
Share this Article
Facebook Twitter Copy Link Print
Share
Previous Article Debiut Spółki Murapol S.A. na Głównym Rynku GPW
Next Article Tomasz Szymański wręcza powołania nowym wojewodom – MSWiA informuje

Pozostań w kontakcie

1 Followers Like
1 Followers Follow
1 Followers Pin
1 Followers Follow
1 Subscribers Subscribe
1 Followers Follow

Najnowsze

Jak zapewnić pomoc dla osoby starszej w rodzinie
Społeczeństwo 26 października 2024
Prawo.pl: ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia
Zdrowie, styl życia 22 października 2024
PKP Intercity: w nowym rozkładzie będzie więcej pociągów i pojadą szybciej
Finanse / Biznes 17 października 2024
MI: Nowy cykliczny rozkład jazdy na kolei z rekordowymi czasami przejazdów (komunikat)
Finanse / Biznes 16 października 2024
MI: Projekt budowlany lotniska CPK gotowy. Budowa ma ruszyć w 2026 r. (komunikat)
Społeczeństwo 14 października 2024

ŁÓDŹ WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

ZP20 Piotr Markowski
Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

Informacje prawne

  • Polityka prywatności
  • Regulamin serwisu
  • Obowiązek informacyjny RODO

Kategorie tematyczne

  • Finanse / Biznes
  • Kultura i sztuka
  • Społeczeństwo
  • Technologie
  • Zdrowie, styl życia
  • Praca Łódź

Ostatnie artykuły

Jak zapewnić pomoc dla osoby starszej w rodzinie
Społeczeństwo
Prawo.pl: ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia
Zdrowie, styl życia
Wiadomości ŁódźWiadomości Łódź
Follow US

© 2023. Łódź Wiadomości. Lokalny serwis informacyjny.

A może się zapiszesz?

Dołącz do naszej subskrypcji i bądź na bieżąco z aktualnościami.

[mc4wp_form]
Brak Spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Removed from reading list

Undo
Go to mobile version