Wykorzystujemy pliki cookies!
Dowiedz się więcej poniżej:
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
Accept
Wiadomości ŁódźWiadomości Łódź
  • Finanse / Biznes
  • Kultura i sztuka
  • Społeczeństwo
  • Technologie
  • Zdrowie, styl życia
  • Praca Łódź
Reading: Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Agresji Wobec Dzieci: specjaliści biją na alarm
Share
Notification Show More
Latest News
Jak zapewnić pomoc dla osoby starszej w rodzinie
Społeczeństwo
Prawo.pl: ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia
Zdrowie, styl życia
PKP Intercity: w nowym rozkładzie będzie więcej pociągów i pojadą szybciej
Finanse / Biznes
MI: Nowy cykliczny rozkład jazdy na kolei z rekordowymi czasami przejazdów (komunikat)
Finanse / Biznes
MI: Projekt budowlany lotniska CPK gotowy. Budowa ma ruszyć w 2026 r. (komunikat)
Społeczeństwo
Aa
Wiadomości ŁódźWiadomości Łódź
Aa
Follow US
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Wiadomości Łódź > Blog > Zdrowie, styl życia > Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Agresji Wobec Dzieci: specjaliści biją na alarm
Zdrowie, styl życia

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Agresji Wobec Dzieci: specjaliści biją na alarm

Wiadomości Łódź
Last updated: 2024/06/18 at 10:31 PM
Wiadomości Łódź
Share
7 Min Read
SHARE

Już od ponad 40 lat, co roku 4 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Agresji Wobec Dzieci (Międzynarodowy Dzień Niewinnych Dzieci – Ofiar Agresji). W obliczu coraz większej liczby dzieci i młodzieży potrzebujących specjalistycznej pomocy ze względu na problemy zdrowia psychicznego, nie sposób nie poruszyć kwestii przemocy, która stanowi jeden z głównych czynników ryzyka.

Przemoc wobec dzieci wciąż stanowi poważny problem w XXI wieku, o czym świadczą zatrważające dane.

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (2008 r.), aż 44% respondentów zna rodzinę, w której występuje przemoc wobec dzieci. Prawie jedna trzecia badanych wskazała na przemoc emocjonalną i fizyczną, a 5% na przemoc seksualną. Dodatkowo, 9% respondentów przyznało się do stosowania przemocy fizycznej, a 8% do przemocy emocjonalnej. Te same osoby ujawniły, że same były ofiarami przemocy fizycznej (27%), emocjonalnej (21%) lub seksualnej (2%), przy czym mężczyźni częściej doświadczali przemocy fizycznej i psychicznej, a kobiety seksualnej.

Przemoc wobec dzieci obejmuje wiele form, nie tylko agresję fizyczną.

Według WHO, krzywdzenie dzieci to wszelkie działania lub zaniechania, które prowadzą do szkody w zdrowiu, rozwoju lub godności dziecka, a także wykorzystanie w relacji z dorosłym, który powinien chronić, a nie krzywdzić.

Rozmaite formy przemocy obejmują przemoc rówieśniczą, która może przybierać formę fizyczną, werbalną, relacyjną (np. wykluczanie z grupy, aktywne ignorowanie, formowanie grupy przeciwko wybranej osobie) oraz elektroniczną (np. publikowanie treści ośmieszających ofiarę w internecie).

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) (Włodarczyk i Makaruk, 2012), aż 71% nastolatków doświadczyło różnych form przemocy. Wśród nich 59% padło ofiarą przemocy rówieśniczej, 34% doświadczyło przemocy ze strony osób dorosłych (w tym 22% przemocy psychicznej i 21% przemocy fizycznej), 3% doznało przemocy seksualnej, a 6% doświadczyło zaniedbania.

Skutki przemocy w dzieciństwie na długie lata

Badania wykazują, że doświadczenie przemocy w okresie dzieciństwa i dojrzewania ma długoterminowe konsekwencje.

Osoby, które doświadczyły przemocy w dzieciństwie, mogą mieć trudności z regulacją emocji, cierpieć na zaburzenia związane ze stresem, wykazywać zachowania impulsywne, doświadczać trudności w relacjach z innymi oraz cierpieć na dolegliwości psychosomatyczne.

„Ekspozycja na przemoc w dzieciństwie ma negatywny wpływ na samoocenę, wyniki w nauce i kompetencje społeczne oraz stanowi o wysokim ryzyku występowania problemów psychicznych w ciągu całego życia. Przemoc fizyczna i emocjonalna w szczególności wiąże się z obecnością zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych, zaburzeń zachowania, wysokim ryzykiem uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. W przypadku wykorzystywania seksualnego obserwuje się ponadto częstsze występowanie lęku napadowego oraz zaburzenia stresowego pourazowego” – wskazuje prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Anita Bryńska, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM, członek rady naukowej Centrum CBT.

Badania z 2014 roku przeprowadzone przez Keeshin i współpracowników wykazały, że dzieci i młodzież, które doświadczyły przemocy seksualnej lub fizycznej, częściej otrzymywały jednocześnie wiele diagnoz zaburzeń psychicznych.

Skutki przemocy na nastolatków

Nastolatkowie doświadczający przemocy są bardziej podatni na samobójstwo i samookaleczenia z powodu długotrwałego stresu, który wpływa na ich rozwój osobowości, w tym na impulsywność.

Według prof. dr hab. n. med. Tomasza Wolańczyka, specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży, 16% nastolatków w Europie i 15% na całym świecie doświadcza myśli samobójczych. Z tej grupy 17% podejmuje próbę samobójczą, co czyni samobójstwo drugą co do częstości przyczyną zgonów nastolatków na świecie.

Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży” oraz danych zebranych z Wojewódzkich Komend Policji, liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, przekraczając 1400 w 2021 roku (w tym 85 podjętych przez dzieci do 12 roku życia) i ponad 2000 w 2022 roku. Badania wskazują na związek między przemocą, szczególnie fizyczną i seksualną, a ryzykiem podjęcia próby samobójczej, które może wzrosnąć od 2 do 5 razy. Istnieje także istotny związek między przemocą a samookaleczaniem wśród nastolatków.

„Niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze diagnozowanie zjawiska przemocy i wdrażanie oddziaływań terapeutycznych ukierunkowanych na związane z nim objawy zaburzeń psychicznych, zwłaszcza w kontekście wyników badań, które wskazują, że jedynie w odniesieniu do 1/5 dzieci i młodzieży hospitalizowanych w oddziale psychiatrycznym podjęto jakiekolwiek działania interwencyjne przed hospitalizacją, pomimo rozpoznanego zjawiska przemocy” – dodaje dr n. med. i n o zdr. Nina Szalas, psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta, członek rady naukowej Centrum CBT.

Nowa era opieki terapeutycznej

Z uwagi na rosnący odsetek młodzieży z problemami zdrowia psychicznego, istnieje potrzeba rozwijania kompleksowej opieki terapeutycznej, która będzie skuteczna i profesjonalna.

Wieloaspektowa pomoc terapeutyczna

Centrum CBT podjęło wyzwanie stworzenia standardu opieki nad dziećmi i rodzinami w prywatnym systemie medycznym, który zapewnia kompleksowe wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego. Ich program Kompleksowej Opieki Terapeutycznej (KOT) dostosowuje rozwiązania do indywidualnych potrzeb pacjentów, zapewniając im i ich rodzinom sprawną diagnostykę i terapię.

Proces diagnostyczno-terapeutyczny jest prowadzony przez zespół specjalistów, w tym psychiatrów dzieci i młodzieży, psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży. Wizyty odbywają się zarówno w domu, jak i w szkole, a koordynatorzy pomagają w umawianiu terminów badań i wizyt. Rodzice mogą również skorzystać z opieki psychologiczno-psychoterapeutyczno-psychiatrycznej oraz uczestniczyć w warsztatach psychoedukacyjnych, które pomagają zrozumieć i rozwijać umiejętności radzenia sobie z trudnościami dzieci.

Więcej informacji znajdziesz na: www.cbt.pl

O Grupie Centrum CBT

Grupa Centrum CBT to wiodąca sieć przychodni, działająca od ponad 20 lat w 6 miastach w Polsce (Warszawa, Legionowo, Otwock, Gdańsk, Gdynia i Łódź). Oferujemy wysokospecjalistyczną opiekę psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, zatrudniając ponad 300 ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego. Świadczenia w ramach naszych placówek są dostępne zarówno prywatnie, jak również w ramach NFZ. Ponadto prowadzimy renomowaną Szkołę Psychoterapii, która od 2002 r. szkoli ponad 700 studentów i posiada rekomendacje Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), będącego członkiem European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT). Nasza Szkoła zatrudnia ponad 60 pracowników dydaktycznych.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

You Might Also Like

Prawo.pl: ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia

Affidea finalizuje przejęcie Grupy Nu-Med

Niemal 3000 uczestników drugiej edycji Centralnego Klubu Pacjenta skorzystało z bezpłatnych badań i porad

1 na 8 kobiet zachoruje na raka piersi. Tymczasem profilaktyczne badania mammograficzne wykonuje tylko ok. 31% kobiet

8. Bieg PKO Charytatywny już 14 września

TAGGED: dzieci, kontekst, Międzynarodowy Dzień Niewinnych Dzieci - Ofiar Agresji, Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Agresji Wobec Dzieci, młodzież, problemy zdrowia psychicznego, przemoc, Rok, ryzyko, specjalistyczna pomoc

Sign Up For Daily Newsletter

Be keep up! Get the latest breaking news delivered straight to your inbox.
[mc4wp_form]
By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Wiadomości Łódź 18 czerwca 2024
Share this Article
Facebook Twitter Copy Link Print
Share
Previous Article Perspektywy Women in Tech 2024 zaprasza
Next Article Praca online Dodatkowa | Miasto Łódź

Pozostań w kontakcie

1 Followers Like
1 Followers Follow
1 Followers Pin
1 Followers Follow
1 Subscribers Subscribe
1 Followers Follow

Najnowsze

Jak zapewnić pomoc dla osoby starszej w rodzinie
Społeczeństwo 26 października 2024
Prawo.pl: ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia
Zdrowie, styl życia 22 października 2024
PKP Intercity: w nowym rozkładzie będzie więcej pociągów i pojadą szybciej
Finanse / Biznes 17 października 2024
MI: Nowy cykliczny rozkład jazdy na kolei z rekordowymi czasami przejazdów (komunikat)
Finanse / Biznes 16 października 2024
MI: Projekt budowlany lotniska CPK gotowy. Budowa ma ruszyć w 2026 r. (komunikat)
Społeczeństwo 14 października 2024

ŁÓDŹ WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

ZP20 Piotr Markowski
Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

Informacje prawne

  • Polityka prywatności
  • Regulamin serwisu
  • Obowiązek informacyjny RODO

Kategorie tematyczne

  • Finanse / Biznes
  • Kultura i sztuka
  • Społeczeństwo
  • Technologie
  • Zdrowie, styl życia
  • Praca Łódź

Ostatnie artykuły

Jak zapewnić pomoc dla osoby starszej w rodzinie
Społeczeństwo
Prawo.pl: ponad 70 proc. Polaków uważa, że psychoterapia powinna podlegać resortowi zdrowia
Zdrowie, styl życia
Wiadomości ŁódźWiadomości Łódź
Follow US

© 2023. Łódź Wiadomości. Lokalny serwis informacyjny.

A może się zapiszesz?

Dołącz do naszej subskrypcji i bądź na bieżąco z aktualnościami.

[mc4wp_form]
Brak Spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Removed from reading list

Undo
Go to mobile version