Wykorzystujemy pliki cookies!
Dowiedz się więcej poniżej:
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
Accept
Wiadomości ŁódźWiadomości Łódź
  • Finanse / Biznes
  • Kultura i sztuka
  • Społeczeństwo
  • Technologie
  • Zdrowie, styl życia
  • Praca Łódź
Reading: CEE Innovation Day: przez przeregulowane prawo i niskie inwestycje Europa stanie się technologicznym skansenem
Share
Notification Show More
Latest News
Zajęcia sportowe dla dorosłych w Łodzi – odkryj Los Adultos w Parku Trampolin SALTOS
Artykuły Partnerów Zdrowie, styl życia
Atrakcje dla dzieci Łódź – SZKRABOS zajęcia w Parku Trampolin SALTOS!
Bez kategorii
Akrobatyka Łódź – nauka i zabawa na trampolinach dla każdego!
Artykuły Partnerów
MI: CPK zwiększył kapitał o 3,5 mld zł (komunikat)
Społeczeństwo
MRiRW: Nowa Rada Programowa NIKiDW (komunikat)
Społeczeństwo
Aa
Wiadomości ŁódźWiadomości Łódź
Aa
Follow US
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Wiadomości Łódź > Blog > Finanse / Biznes > CEE Innovation Day: przez przeregulowane prawo i niskie inwestycje Europa stanie się technologicznym skansenem
Finanse / Biznes

CEE Innovation Day: przez przeregulowane prawo i niskie inwestycje Europa stanie się technologicznym skansenem

Wiadomości Łódź
Last updated: 2024/12/16 at 11:33 AM
Wiadomości Łódź
Share
8 Min Read
SHARE

Według raportu byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, UE znajduje się w obliczu egzystencjalnego zagrożenia z powodu przegrywania w globalnym wyścigu konkurencyjności i innowacyjności z USA i Chinami, a wkrótce także z Indiami. Aby temu zaradzić, konieczne jest podjęcie szybkich działań, takich jak zmniejszenie kosztów energii i obciążeń regulacyjnych. Ekspertów dodają, że może to być szansą dla Polski, aby podczas swojej prezydencji w UE zainicjować konieczne reformy.

W trakcie drugiej edycji CEE Innovation Day, prestiżowej konferencji poświęconej najnowszym technologiom cyfrowym, zorganizowanej przez Meta i Związek Cyfrowa Polska, główną uwagę przyciągnął „Raport Draghiego” opublikowany we wrześniu. Ten obszerny dokument, powstały na zlecenie Komisji Europejskiej, obejmuje niemal wszystkie sektory unijnej gospodarki i zawiera rekomendacje dotyczące poprawy ich funkcjonowania.

„Europa musi odzyskać wzrost gospodarczy, innowacyjność i konkurencyjność. Żadna z dziesięciu największych firm na świecie ani tuzina najcenniejszych jednorożców, czyli startupów o wartości miliarda dolarów lub więcej, nie pochodzi z Europy. Spośród 50 największych firm w Europie żadna z nich nie została założona w ciągu ostatnich trzech dekad” – zauważył Jakub Turowski, dyrektor ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej, Meta.

W raporcie Draghi podkreśla, że Unia Europejska boryka się z poważnymi problemami, takimi jak niska innowacyjność w porównaniu do USA i Chin, szczególnie w dziedzinie zaawansowanych technologii, przeregulowanie rynku oraz prawa wspólnotowego, oraz podatność na zewnętrzne wstrząsy gospodarcze, co prowadzi do skokowych wzrostów cen energii.

Jednym z głównych punktów raportu Draghiego jest zauważenie, że Unia Europejska zmaga się z niską innowacyjnością w porównaniu do USA i Chin, szczególnie w dziedzinie zaawansowanych technologii, przeregulowaniem rynku oraz prawa wspólnotowego, oraz podatnością na zewnętrzne wstrząsy gospodarcze, co skutkuje skokowymi wzrostami cen energii.

„Rzeczywiście, UE jest >>potęgą<< w obszarze tworzenia nowych regulacji, ale muszą być one racjonalne i nie ograniczać innowacyjności naszego kontynentu. Potrzebujemy również dużo większych środków na inwestycje, pochodzących ze źródeł tak publicznych, jak i prywatnych. Nie zapominajmy też o edukacji i konieczności budowania własnego know-how” – wskazywał Michał Kanownik, prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska.

Niestety, istnieją już raporty z przeszłości wskazujące na te same wyzwania i konieczność natychmiastowego zwiększenia konkurencyjności gospodarki Wspólnoty. Brak zmian w tym obszarze może świadczyć o braku woli politycznej do podjęcia trudnych reform. Jednak obecnie, z powodu inwazji Rosji na Ukrainę i zmieniającej się globalizacji, sytuacja staje się naprawdę poważna.

W przeszłości pojawiały się już raporty, wskazujące na te same wyzwania i potrzebę natychmiastowego zwiększenia konkurencyjności gospodarki Wspólnoty. Brak zmian w tym obszarze może świadczyć o braku woli politycznej do wprowadzenia trudnych reform. Jednak obecnie, z powodu inwazji Rosji na Ukrainę i zmieniającej się globalizacji, sytuacja staje się naprawdę poważna.

„Aktualna sytuacja geopolityczna to >>dzwonek alarmowy<<, który musi obudzić Europę. Mówimy jasno: musimy błyskawicznie odbudować europejski przemysł, postawić na reindustrializację i inwestycje w innowacje z prawdziwego znaczenia, chociażby z obszaru AI. Cały ten proces powinien się opierać na europejskim potencjale intelektualnym, naukowym i technologicznym, gdyż nie stać nas na ponowne uniezależnienie się od innych graczy, jak to miało miejsce w przypadku przenoszenia produkcji do Chin” – deklarował Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Europa może wykazywać ekonomiczny patriotyzm i jednocześnie podkreślać znaczenie transatlantyckich więzi, tak jak uczynił to ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marek Brzeziński, podczas konferencji w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego obecność dowodzi, że relacje z USA są istotne dla militarnego bezpieczeństwa Europy w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji. Brzeziński zauważył również ogromny postęp cywilizacyjny Polski, szczególnie w kontekście cyfrowego renesansu i zainteresowania amerykańskich firm technologicznych.

Wobec wzrostu ekonomicznego patriotyzmu w Europie, relacje transatlantyckie nie muszą być postawione w opozycji do siebie, co zauważył ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marek Brzeziński, podczas konferencji w Zamku Królewskim w Warszawie. Podkreślił on znaczenie współpracy z USA dla bezpieczeństwa Europy wobec wzrastającego imperializmu Rosji oraz docenił postęp cywilizacyjny Polski, szczególnie w dziedzinie technologii cyfrowych i zainteresowania amerykańskich firm technologicznych.

„Dla polskich przyjaciół mam jednak kilka rad. Po pierwsze: wykorzystujcie swoje placówki dyplomatyczne do nawiązywania relacji biznesowych i promowania rodzimych przedsiębiorstw. Po drugie: przy przyszłej odbudowie Ukrainy nie zapomnijcie o dzieleniu się z tamtejszym sektorem MŚP swoim bogatym doświadczeniem, również w obszarze nowych technologii. Po trzecie: tworząc nowoczesną, silną armię, pamiętajcie o komponencie innowacyjności” – radził ambasador USA.

Mark Brzezinski podkreśla znaczenie wykorzystania sztucznej inteligencji w budowaniu konkurencyjności gospodarki i innowacyjności. Ważne jest, aby rozwój AI służył interesom zwykłych ludzi, zapewniając ochronę ich praw i bezpieczeństwo. Dlatego też Departament Stanu USA podjął szereg porozumień z Meta dotyczących odblokowywania potencjału sztucznej inteligencji.

Współpraca na tak wysokim szczeblu nie jest zaskakująca, biorąc pod uwagę, że Meta AI ma prawie 600 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie i staje się najczęściej używanym asystentem AI na świecie, a LLaMA jest najczęściej pobieranym modelem z ponad 650 milionami pobrań.

CEE Innovation Day była konferencją o charakterze międzynarodowym, skupioną na potrzebach i wyzwaniach Europy Środkowo-Wschodniej. W Zamku Królewskim w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele rządów, urzędów i przedsiębiorstw z różnych krajów regionu, począwszy od Estonii a skończywszy na Rumunii. Wspólnie uznali, że prezydencja Polski w UE, rozpoczynająca się w styczniu 2025 roku, może być okazją do podjęcia konkretnych działań i reform, o których mowa w Raporcie Draghiego.

„Pamiętajmy, że innowacje nie są celem samym w sobie – musimy również wypracować pomysł na ich kapitalizację i wykorzystanie w różnych sektorach europejskich gospodarek, aby >>pracowały<< na rzecz naszego bezpieczeństwa oraz wzrostu zamożności obywateli” – przekonywał Marius-Viorel Poșa, wiceminister badań, innowacji i cyfryzacji Rumunii.

Polska prezydencja może stanowić okazję do wyrażenia głosu całego regionu na forum unijnym, zwłaszcza że kraje nowych członków są często bardziej otwarte na innowacje niż starsze państwa członkowskie – zauważył Markus Reinisch, wiceprezes ds. polityki publicznej w Europie w Meta. Podkreślił, że Europa musi przyspieszyć proces cyfryzacji, nie mając innego wyjścia.

„Jeszcze na początku tego wieku PKB Unii było wyższe niż USA – teraz stanowi zaledwie połowę amerykańskiego. Byliśmy wówczas technologiczną potęgą: obecnie prześcigają nas nie tylko Indie, ale również inne, bardzo ambitne mocarstwa z Azji czy Ameryki Południowej. W tej grze wygrywają ci, którzy nie boją się inwestować w innowacyjność” – ocenił przedstawiciel Meta.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

You Might Also Like

MI: Pierwszy rok za naMI. Podsumowanie działań Ministerstwa Infrastruktury (komunikat)

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: zmiana Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) to odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość

Czy młodzi ludzie korzystają z gazetek promocyjnych?

PSOR: pszczelarzu, rolniku – bez współpracy nie osiągniesz sukcesu

Koncepcja `Think Eco, Move Green`: Yutong Bus realizuje w Australii wyzwanie związane z długotrwałą pracą baterii, promując transformację energetyczną transportu publicznego dzięki przełomowej platformie technologicznej

TAGGED: Chiny, egzystencjalne zagrożenie, globalny, Indie, innowacyjność, konkurencyjność, reformy, UE, USA, wyścig

Sign Up For Daily Newsletter

Be keep up! Get the latest breaking news delivered straight to your inbox.
[mc4wp_form]
By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Wiadomości Łódź 16 grudnia 2024
Share this Article
Facebook Twitter Copy Link Print
Share
Previous Article MRiRW: Nowa Rada Programowa NIKiDW (komunikat)
Next Article MI: CPK zwiększył kapitał o 3,5 mld zł (komunikat)

Pozostań w kontakcie

1 Followers Like
1 Followers Follow
1 Followers Pin
1 Followers Follow
1 Subscribers Subscribe
1 Followers Follow

Najnowsze

Zajęcia sportowe dla dorosłych w Łodzi – odkryj Los Adultos w Parku Trampolin SALTOS
Artykuły Partnerów Zdrowie, styl życia 16 grudnia 2024
Atrakcje dla dzieci Łódź – SZKRABOS zajęcia w Parku Trampolin SALTOS!
Bez kategorii 16 grudnia 2024
Akrobatyka Łódź – nauka i zabawa na trampolinach dla każdego!
Artykuły Partnerów 16 grudnia 2024
MI: CPK zwiększył kapitał o 3,5 mld zł (komunikat)
Społeczeństwo 16 grudnia 2024
MRiRW: Nowa Rada Programowa NIKiDW (komunikat)
Społeczeństwo 15 grudnia 2024

ŁÓDŹ WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

ZP20 Piotr Markowski
Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

Informacje prawne

  • Polityka prywatności
  • Regulamin serwisu
  • Obowiązek informacyjny RODO

Kategorie tematyczne

  • Finanse / Biznes
  • Kultura i sztuka
  • Społeczeństwo
  • Technologie
  • Zdrowie, styl życia
  • Praca Łódź

Ostatnie artykuły

Zajęcia sportowe dla dorosłych w Łodzi – odkryj Los Adultos w Parku Trampolin SALTOS
Artykuły Partnerów Zdrowie, styl życia
Atrakcje dla dzieci Łódź – SZKRABOS zajęcia w Parku Trampolin SALTOS!
Bez kategorii
Wiadomości ŁódźWiadomości Łódź
Follow US

© 2023. Łódź Wiadomości. Lokalny serwis informacyjny.

A może się zapiszesz?

Dołącz do naszej subskrypcji i bądź na bieżąco z aktualnościami.

[mc4wp_form]
Brak Spamu. Możesz się wypisać w każdej chwili.

Removed from reading list

Undo
Go to mobile version