Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:
Spotkanie ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz z samorządowcami i ekspertami z województwa łódzkiego odbyło się w środę w Łodzi. Omawiano średniookresową strategię rozwoju kraju do 2035 roku oraz wpływ Centralnego Portu Komunikacyjnego na rozwój Łodzi i województwa łódzkiego.
Jeden z głównych celów średniookresowej strategii rozwoju kraju to stworzenie policentrycznego (wieloośrodkowego) rozwoju Polski. Celem jest równomierne rozprzestrzenienie rozwoju na obszarze całego kraju, a nie koncentracja tylko w największych ośrodkach miejskich.
Centralny Port Komunikacyjny, inwestycje towarzyszące i połączenia kolejowe mogą stanowić siłę napędową rozwoju. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, omawiała tę kwestię podczas spotkania w Łodzi z wojewodą Dorotą Ryl, wicemarszałek Agnieszką Ryś oraz prezydentem Hanną Zdanowską.
„CPK to największy projekt w ramach polskiej polityki regionalnej, finansowany ze środków polskich. Powinien on być poprzedzony inwestycjami, które przyczynią się do poprawy warunków życia w regionach. Dlatego konieczne jest uwzględnienie potrzeb tych obszarów w ramach tego projektu” – zaznaczyła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podkreśliła, że Łódź oraz samorząd województwa łódzkiego jest dla resortu szczególnie ważnym partnerem.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przeprowadziła też konsultacje z łódzkim środowiskiem akademicko-eksperckim oraz przedstawicielami łódzkich NGO-sów.
„Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyraziła jasne stanowisko co do Centralnego Portu Komunikacyjnego i jego otoczenia, które znajduje się między Łodzią a Warszawą. Perspektywa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jest taka, że jak największy impuls rozwojowy dotyczący CPK powinien pójść w kierunku Łodzi” – powiedziała minister.
Nowa strategia rozwoju obszaru otoczenia CPK
Centralny Port Komunikacyjny obejmuje obecnie tylko 18 gmin z województwa mazowieckiego, ale strategia rozwoju odnosi się także do koncepcji duopolis, czyli wspólnej aglomeracji warszawsko-łódzkiej. Należy jednak uwzględnić wsparcie dla Łodzi i województwa łódzkiego.
Informujemy, że komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania zmian w treści przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z ustawą prawo prasowe. (PAP)
Źródło: pap-mediaroom.pl