Ważne jest, żeby dbać o czystość i bezpieczeństwo dróg w Polsce. Zalegające na poboczach śmieci nie tylko psują widok, ale także stwarzają zagrożenie dla ruchu drogowego. Niestety, wielu kierowców wyrzuca przez okna pojazdu opakowania po jedzeniu, butelki, kubki i puszki, a nawet zostawia śmieci na poboczach. Skutkuje to ogromną ilością odpadków, za które płacą wszyscy podatnicy.
Dbamy o utrzymanie dróg, włącznie z ich sprzątaniem
Jednym z zadań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest zarówno budowa, jak i utrzymanie dróg, w tym chodników, obiektów inżynierskich (takich jak mosty i tunele) oraz urządzeń zabezpieczających ruch.
GDDKiA ma obowiązek utrzymywania czystości na drogach, dlatego patrole służby drogowej monitorują trasy przez całą dobę. Niestety, podczas kontroli zauważają dużą ilość śmieci, wyrzucanych z samochodów, a także odpady wielkogabarytowe i gruz porzucany w pasie drogowym. Dodatkowym problemem są wraki samochodów porzucane na terenie dróg.
Nieodpowiedzialne zachowanie kierowców lub ich pasażerów na drodze często prowadzi do wyrzucania plastikowych butelek, opakowań po jedzeniu i puszek po napojach, co stwarza zagrożenie dla innych użytkowników. Dodatkowo, na jezdni można napotkać resztki rozerwanych opon i połamane kołpaki.
Analiza odpadów zebranych z pasa rozdziału oraz trzech MOP-ów na drodze ekspresowej S8 pomiędzy Sieradzem a węzłem Łódź Południe wykazała, że aż 1/3 wszystkich śmieci z tej trasy trafiała na jezdnię. Natomiast na niektórych odcinkach autostrady A1 ilość odpadów z pasa rozdziału była porównywalna do ilości śmieci wyrzucanych na MOP-ach.
Kosztowne konsekwencje braku dbałości o czystość
Niechlujstwo w utrzymaniu czystości nie tylko przynosi negatywne skutki dla kultury osobistej, ale także generuje koszty dla zarządców drogi. Finansowanie utrzymania dróg krajowych pochodzi z budżetu państwa, czyli z naszych podatków. Dlatego ważne jest, aby wszyscy użytkownicy dróg zdawali sobie sprawę z wpływu swojego zachowania na koszty utrzymania dróg i przestrzegali powszechnych zasad czystości, tak jak robimy to w naszych domach.
W 2024 roku GDDKiA wydała około 75 mln zł na utrzymanie czystości pasa drogowego, parkingów oraz MOP. W niektórych województwach roczne koszty przekroczyły 10 mln zł. Nawet w regionie o najniższych kosztach, GDDKiA usunęła z pasa drogowego 1820 metrów sześciennych śmieci, co odpowiada pojemności 3/4 basenu olimpijskiego!
Warto zauważyć, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zajmuje się utrzymaniem około 17800 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, takich jak drogi serwisowe, już ponad 22000 km. Koszty utrzymania dróg zależą od użytkowników tych dróg.
Śmieciarze na tropie
Nie zawsze osoby pozostawiające śmieci na drogach krajowych unikają kary. W miejscowości Klimkówka w województwie podkarpackim, w miejscu przeznaczonym do ważenia pojazdów na DK28, odkryto śmieci składowane w workach. To nie pierwszy taki przypadek. Dzięki informacjom znalezionym w workach udało się ustalić właściciela odpadów i zobowiązać go do ich usunięcia na własny koszt.
Źródło: pap-mediaroom.pl