Klienci, którzy potrzebują sprzętu do pracy na wysokości, mogą kupić zwyżki do swojej floty albo wynająć je na krótki lub długi okres. Czy wypożyczenie maszyny jest opłacalne? Na pewno ma sporo plusów. M.in. nie ponosi się kosztów rutynowych przeglądów i ewentualnych napraw, a jednocześnie nie trzeba się martwić przestojami, jeśli któraś część ulegnie awarii. Zazwyczaj w takich sytuacjach, gdy nie da się szybko wymienić uszkodzonego podzespołu, właściciel dostarcza podnośnik zastępczy. Czym charakteryzuje się najem krótko- i długoterminowy?
Zapotrzebowanie na podnośniki koszowe przegubowe, ładowarki teleskopowe, podesty ruchome nożycowe i innego rodzaju zwyżki stale rośnie. Ich zalety doceniają nie tylko firmy działające w branży budowlanej, dekarskiej i remontowej, lecz także przedsiębiorstwa instalacyjne, obsługujące eventy, zajmujące się sprzątaniem, wycinką drzew czy montażem reklam. Część z nich na co dzień korzysta z maszyn, część używa ich kilka razy w miesiącu, a jeszcze inne przez tydzień lub dwa w roku.
Odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy nie chcą kupować zwyżek, jest najem krótko- i długoterminowy. Kiedy można powiedzieć, że mamy do czynienia z najmem długoterminowym i jak wygląda współpraca z właścicielem maszyny?
Wynajem długoterminowy zwyżki – czas trwania i najważniejsze zasady
Wynajem długoterminowy LTR zakłada, że z podnośnika będzie się korzystać dłużej niż rok. Umowę najmu można zawrzeć na okres od 12 do nawet 60 miesięcy. W tym czasie ma się stały dostęp do maszyny – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – i użytkuje się ją tak, jakby należała do floty firmowej.
Różnica pomiędzy zakupem a wynajmem polega na tym, że koszty utrzymania ponosi właściciel. Właścicielem jest przedsiębiorstwo, od którego wypożycza się zwyżkę. Co to znaczy w praktyce? To ono dba o sprawność i zgodność dokumentacji UDT. W razie potrzeby zajmuje się naprawianiem awarii, a w niektórych przypadkach udostępnia także zastępcze podesty ruchome.
Czy wynajem LTR to dobry wybór? Tak, jeśli chce się zminimalizować koszty użytkowania – bo te łatwiej wówczas negocjować, mieć dostęp do najnowszych modeli i nie martwić się o ewentualne przestoje spowodowane uszkodzeniem zwyżki.
A co z minusami? Jeżeli ze sprzętu nie korzysta się codziennie i tak trzeba za niego zapłacić. Poza tym ogranicza się do jednej maszyny, co bywa problematyczne.
Wynajem krótkoterminowy – ile trwa i kto z niego korzysta?
W ramach wynajmu krótkoterminowego STR podnośniki koszowe i innego rodzaju sprzęt do pracy na wysokości można wypożyczyć nawet na jedną dobę, a maksymalnie na 12 miesięcy. To rozwiązanie dobre m.in. dla firm, które chcą wykorzystać zwyżki do montażu sceny plenerowej, nagrania ujęć z lotu ptaka, przeprowadzenia prac konserwacyjnych czy wyczyszczenia rynien. Oba rodzaje wynajmu oferuje m.in. firma Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl).
Dzięki temu ma się dostęp do maszyny tylko wtedy, gdy faktycznie jest potrzebna. Nie stoi i nie czeka, aż ktoś z niej skorzysta. Później można wynająć inny model albo typ zwyżki w zależności od wykonywanych projektów.
Ale to wiąże się z jednym minusem – kosztami. Za każdym razem trzeba zapłacić za transport sprzętu na miejsce prac i z powrotem do właściciela. W przypadku kilkukrotnego wypożyczania zwyżek w ciągu roku warto przeliczyć, czy najem długoterminowy nie będzie bardziej opłacalny niż krótkoterminowy.